Rýmovník

Rýmovník zatočí s rýmou

Jak už název téhle rostlinky napovídá, jedinečných kvalit dosahuje zejména při léčbě rýmy. Pokud 

cítíš, že tě co nevidět přepadne nejhorší chlapská nemoc, pravidelně popíjej čaj z rýmovníkových listů. Pomůže taky, když lístek rostlinky rozdrtíš mezi prsty a budeš k němu dvakrát denně pár minut čichat. Rýmovník obsahuje složky, které podporují vylučování hlenu a silice působící preventivně. 

 Na stres a úzkost

 Některé organické sloučeniny, nacházející se v rýmovníku, se ukázaly jako mírně sedativní, proto je dobré popíjet čaj z jeho lístků. Příjemně Vás zklidní a navodí pocit pohody.

Artritida a nemocné ledviny nemají šanci

Esenciální oleje rýmovníku jsou bohaté na omega-6 mastnou kyselinu gama-linolenovou, která snižuje revmatické bolesti a přispívá k regeneraci kloubů. Pokud trpíte kloubním onemocněním nebo svůj pohybový aparát často zatěžujete (zátěží je i dlouhé sezení u počítače), naordinujte si rýmovníkovou kúru. Dobrých účinků dosáhneš i popíjením zmíněného rýmovníkového čaje, který čistí ledviny a působí jako přírodní diuretikum.

Jak s rýmovníkem naložit

Rýmovník je nedílnou součástí mnoha kuchyní. Je totiž ideální:

  • v sirupu a do čaje proti nachlazení,
  • pod maso místo šalvěje
  • nebo jako koření do polévek.

1. Rýmovníkový sirup

Do sirupu se pusťte, až budete mít větší rostlinku, ze které můžete otrhat přibližně 30 lístků.

Potřebujete:

  • 25 až 35 lístků rýmovníku,
  • 1 bio pomeranč a citron, nebo 2 citrony,
  • 1 kilo cukru,
  • 1 litr vody.

Postup:

Bio citron a bio pomeranč pořádně vydrhněte pod horkou vodou a nakrájejte i s kůrou na plátky. Díky tomu, že kůra není od postřiku, můžete ji bez obav použít.

Citrusy i lístky rýmovníku vložte do hrnce a zalijte převařenou vodou, která je ještě horká. Lístky a kolečka ve vodě zatěžkejte třeba pomocí menší pokličky a celý odvar nechte stát do druhého dne.

Za 24 hodin nálev přeceďte – citrusy se nebojte vymačkat, byla by škoda je vyhodit. Do tekutiny přisypte cukr a na mírném ohni vařte jednu až dvě hodiny, aby se voda odpařovala a sirup houstl.

Sirup nezapomínejte často míchat, ale pozor na popálení. Hotový sirup přelijte do lahv

2. Rýmovníkový čaj

Dobrý čaj proti nachlazení si žádá 3 ingredience:

  • 1 lístek rýmovníku,
  • med
  • a citron.

Rýmovník spařte, nechte trošku vystydnout a přidejte med a citron. Na čaj opravdu stačí jen jeden lístek – rýmovník má totiž hodně intenzivní a silnou vůni i chuť.

3. Rýmovníková tinktura

Z rýmovníku si snadno připravíte i výluh v podobě tinktury – bylin naložených v alkoholu. Ideální poměr je 1 díl nasekaných bylinek na 5 dílů alkoholu.

Potřebujete: 20  listům rýmovníku a 500 ml 80% alkoholu

Postup:

Lístky rýmovníku nasekejte a dejte do nádoby. Zalijte alkoholem a nechte v temné místnosti louhovat alespoň 1 měsíc. Každý den nálev promíchejte a zkontrolujte – pokud by lístky začaly hnědnout, okamžitě je odstraňte.

Hotovou tinkturu přeceďte a uchovávejte ve tmavé sklenici. Na posílení imunity si každý den dejte 20 kapek do čaje nebo vody se šťávou.