Migrénovník

Tato rostlinka je opravdu proti migrénám, použití je velmi jednoduché – jen samotná vůně už ulevuje….Stačí si ji promnout mezi prsty a ucítíte vůni připomínající mátu, meduňku, růži a ještě něco, co nedokážu úplně specifikovat, ale je to moc příjemná vůně.

Migrénovník

Zároveň rostlinka působí díky tvaru listů velmi dekorativně, dokáže udělat pěkný trs a v létě vykvétá fialovými květy. Zatím u nás nemá jiný název, než jednoduše migrénovník, latinsky je to Iboza species neboli Tetradenia species.

.Účinky a použití migrénovníku

  • působí proti bakteriím a plísním
  • působí při zažívacích potížích
  • proti nachlazení, celkově ulevuje pomocí inhalací
  • proti bolestem hlavy

Migrénovník se proti bolestem hlavy používá tak, že se rozemnou listy mezi prsty nebo se rozdrtí v nádobě a samotná inhalace silní vůně pomáhá k úlevě.

Může se i nasušit a použít do vonných směsí a takto bude působit příznivě na naši obranyschopnost. Provoní byt a čistí vzduch díky antibakteriálním a protiplísňovým účinkům.

Velice dobrá je také migrénovníková mast, kterou si můžete sami vyrobit. Také pomáhá při migrénách když se mastí potřou spánky a zadní strana krku.

Nemusíte se vůbec obávat toho, že by vám rostlinka po upotřebení neobrostla. Má velmi silnou intenzitu růstu zvláště v létě a postranní větvičky zajišťují bohatý a kompaktnější růst. Pravidelným zaštipováním si z rostlinky vytvoříte krásný mohutný keřík, který se v létě obalí modrými květy.

Tato bylina mimo již zmíněnou bolest hlavy a migrénu  pomáhá léčit také respirační onemocnění a chřipku a ulevuje při problémech se zažíváním. Má také antibakteriální a antifungicidní účinky.

Při akutní bolesti hlavy stačí rozemnout pár čerstvých lístků a inhalovat jejich vůni. Případně si můžete vymačkanou šťávou namasírovat spánky a zadní část krku.

Z přebytečných listů si můžete vyzkoušet vyrobit mast.

Budete potřebovat zhruba 20 větších lístků a 250 g kokosového oleje (lze zkombinovat s bambuckým máslem apod.). Kokosový olej nejprve rozpusťte ve vodní lázni a poté do něj nasypte pokrájené lístky migrénovníku. Vše necháme probublávat na mírném ohni 2 hodiny, poté odstavíme z vodní lázně a necháme do druhého dne v chladu odstát. Druhý den mast znovu rozehřejeme ve vodní lázni a přecedíme do čistého kelímku.