Kalisie
Léčivky

KALISIE VONNÁ
Rostlina pochází z Mexika a tropických oblastí Ameriky. Zde roste kalisie vonná ve stínu zdejších vysokých stromů a keřů. Ke svému životu potřebuje hlavně tři věci: vlhko, teplo a nepřímý sluneční svit. Prudké slunce listy často spálí. Tato silná, vytrvalá rostlina má dva typy výhonů: vertikální a horizontální. Vertikální výhony mají tmavě zelené masité listy o délce zhruba 30 centimetrů a šířce cca 5 centimetrů, které se na výhonu střídají ve dvou řadách. V dospělosti rostliny vyrůstají z hlavního výhonu výhony horizontální. Jsou to liánovité, nafialovělé oddenky, které jsou složeny z kolínek, ukončených listovou rosetou. Podle léčitelů jsou nejúčinnější právě tyto výhony, pokud rostou na oddencích s aspoň devíti kolínky hnědofialové barvy. Listy kalisie jsou naproti tomu o něco méně účinné.
UMÍSTĚNÍ KALISIE VONNÉ
V našich podmínkách se kalisie vonná pěstuje většinou jako pokojová rostlina. Snáší nicméně i pokles teploty, takže je možné ji přes léto vysadit i na zahrádce anebo ji pěstovat na balkóně. Ven ji vyneseme až teprve tehdy, když již nehrozí přízemní mrazíky a schováváme ji na podzim do interiéru tehdy, když se očekává pokles teploty pod 10-12°C.
Účinné látky v rostlině jsou velmi koncentrované, takže je nutné dbát na správné dávkování. Jak již bylo řečeno, vždy je třeba používat listy i oddenky ze starších rostlin, které mají nejméně 9 kolínek v horizontálním oddenku. Mladší rostliny nemají dostatek biologicky aktivních látek. Kalisie vonná obsahuje zejména vitamíny řady B, vitamín C, bór, selen, železo, chrom a měď. Dále je zdrojem fytosterolů, glykosidů, polysacharidů, alkaloidů, gamalinolenové kyseliny a flavonoidů, zejména lu a kvercetinu.
Ne nadarmo bývá kalisie vonná označována za elixír života. Obsahuje celou řadu léčivých látek, které pomáhají při řadě onemocnění. Zmiňme například látky kvercentin či kemferol. Rostlina však také obsahuje řadu vitamínů a minerálů.
Antioxidant
Díky látkám, které rostlina obsahuje, funguje jako přírodní antioxidant. Antioxidanty jsou přitom pro lidské tělo velice důležité, jelikož pomáhají snižovat riziko vzniků kyslíkových radikálů. Z tohoto hlediska je kalisie vonná opravdu cennou rostlinou.
Pokud máte na těle popáleniny a jiné rány, které se vám špatně hojí, kalisie může pomoci. Při její aplikace se hojení urychlí a rána se zklidní.
Vylučování toxických látek
Užití kalisie vonné se doporučuje těm, kteří trpí fyzickou závislostí na alkoholu či cigaretách. Pomáhá totiž vylučovat toxické látky a co nejrychleji se závislosti zbavit.
Odvar
Z kalisie vonná můžete během několika minut vytvořit léčivý odvar, který je možné podávat vnitřně i zevně. Stačí několik listu povařit ve vodě a přesít.
Lihový výluh
Velice účinný a trvanlivý je lihový výluh z rostliny. Jeho příprava je snadné, je však třeba nechat výluk asi dva týdny uležet, proto nelze používat ihned po jeho výrobě. Smícháním kousků rostliny i listů s lihem (vodkou nebo slivovicí) a uležení na delší dobu získáte silný léčivý odvar. Ten můžete v malém množství popíjen i s ním mazat rány zevně.
Jak se kalisie vonná používá?
Můžeme si připravit přírodní léčiva z kalisie vonné na různé druhy obtíží, aniž bychom byli zkušení bylináři. Listy vaříme zásadně ve skleněných nebo smaltovaných nádobách. Nesmějí přijít do styku s kovem! Připravit si můžeme několik typů léčivých prostředků. Předtím však rostliny uložíme v chladničce v mikroténovém sáčku na dobu dvou týdnů. Listy vydrží maximálně čtyři dny, oddenky až dva týdny. Zvyšuje se tak léčivá síla rostliny.