Angínovník
Léčivky
Vyléčí bolest v krku, kašel i zánět močových cest. Ale je i dekorativní květina, která kvete nádhernými oranžovočervenými květy.
Belamcanda chinensis pochází, jak už název napovídá, z Číny.
Roste ale také ve Vietnamu, Indii, Japonsku a na Filipínách. Pěstuje se jako okrasná rostlina a díky svým léčivým účinkům také jako léčivka. Nejčastěji se používají čerstvé listy, sušené pak i oddenek a semena. Má blahodárné účinky na hlasivky a hojí také sliznice, proto je často používán právě v boji s angínou. Navíc obsahuje i látky, které umí rozpouštět hleny. Účinně tak působí například proti kašli, poradí si ze záněty horních cest dýchacích. To ale zdaleka není vše. Používá se při virových onemocněních, snižuje horečku, potlačuje zánět. Pomáhá při nadýmání a zácpě a protože působí i močopudně, lze jej užívat i při chorobách ledvin a močových cest. Údajně má dokonce i protinádorové účinky.
Jak angínovník správně užívat
Je to opravdu snadné. Při prvních bolestech v krku jen odstřihněte asi 1 cm špičky listu, žvýkejte ho po dobu asi půl minuty a pak vyplivněte. Asi vás překvapí štiplavá chuť, celá pusa se vám doslova „rozhoří“. Okamžitě byste ale měli pocítit úlevu jako při použití znecitlivujících krčních sprejů a bonbonů. Opakujte maximálně šestkrát za den. Listy, oddenky i semena můžete také naložit do lihu a zředěnou tinkturu pak používat jako kloktadlo.
Účinky rostliny:
angína, zánět mandlí, bronchitida, zánět průdušek, protizánětlivý účinek, detoxikace, brání tvorbě a množení hub a plísní v těle, chrání játra a podporuje jejich regeneraci.